Leden 2011

Výroba pilířů ocelových mostů a portálů tunelů za dlouhých zimních večerů

 

Leden je jako stvořený pro domácí práce, protože je venku brzo tma, na ruční práce zima , a tak jsem se přemístil do tepla domova, a vrhnul se na drobné práce u kterých není moc vidět přírůstek, přesto že tomu člověk věnuje spoustu času.  Asi každý modelář si chce  dokázat, že je schopen si sám vymodelovat nebo vyrobit, sestavit budovy nebo objekty, které vidí u jiných modelářů  na živo ,  nebo v časopisech, na výstavách a tak podobně. I já jsem šel touto cestou, cestou  že si slepím pilíře mostů, a opěrné zdi , které jsem si přivezl jako stavebnici od pana Chudoby z Jaroměře od firmy ASY model. Základní poučky slepování od pana Chudoby jsem dostal, a tak jsem se pustil do modelování. 

 Nejprve jsem připravil pracovní  desku , na které se zdivo slepuje. Může se použít materiál z dřevotřískových desek bývalého nábytku. Já použil dvířka od skříněk. Ze spodu desky jsem  nalepil 4 samolepící čtvercové podložky , které se používají  na nohy nábytku, abych nepoškrábal desku stolu. Samolepící podložky se koupí v Globusu. Aby slepované zdi byly vyzděny do správného tvaru, používám pomůcku přišroubovaný hliníkový L  profil 25 x 25 mm na desku. Mezi profily na desku položím papírovou  předlohu, na kterou postupně lepím kostičku ke kostričce. Ale pozor !!! Je to hodně o trpělivosti, času a pečlivosti. Většina modelářů skončí  s lepením z důvodu obrovského časového zatížení. Na lepení používám Soudal 60A v tubě s pistolí. Lepidlo se nanáší bodově , nejlépe do prostředka kostky , aby při domáčknutí kostek se lepidlo nevymačkalo na papírovou předlohu. Budoucí lícová strana je na papírové předloze obrazově převrácená.

 

Na obrázcích jsou slepeny stěny mostových pilířů dvou ocelových mostů, které budou umístěny nad anglickými dvorci.

 

 

 

Výroba portálu tunelu.  Nejlépe se tvoří se skleničkou dobrého červeného vína.

 

 

 

Po slepení části  necháme lepidlo alespoň 3 - 5 dnů vytvrdnout. Lepidlo tvrdne podle okolní teploty. V bytě mě stačily 3 dny. Potom následuje  další  postup, a to mokrý proces - spárování zdiva . Tato práce se již nedá dělat v pokoji v bytě,  ale někde v dílně nebo garáži. Po rozmíchání spárovací hmoty na hustou kaši provedeme zalití spar , popřípadě natlačíme spárovačku do spar, a pak houbou zdivo vymýváme vodou až do úplného vyčistění cihel od spárovačky. Spárovačka zůstane pouze ve sparách, zdivo musí být řádně vymyté, jinak po zaschnutí zešediví.

 

 

 Zaspárované stěny pak sestavíme do pilíře , který múže být vysypán štěrkem, nebo vybetonován atd. Na obrázku nejsou stěny k sobě ještě slepené, zatím pouze přisazené. Po slepení dílů se spáry opět dospárují a zdivo houbou  vymyje.

 

 

 Pilíře pro dovoukolejný a jednokolejny most byly vyrobeny a jsou připraveny na jaro k  zabudování na přemostění dvou anglických dvorců.

Zpět nahoru

Zpět na Rok 2011

Pokračovat na  Únor 2011