Únor 2012

Model zříceniny hradu

Letošní zima  se vymyká normálu. První sníh na fotografiích v lednu vydržel asi tak 3 - 4 dny. Do konce ledna přišly na zimu poměrně vysoké teploty,  a to až +10 stupňů celsia.  Ale v únoru přišly velké mrazy bez sněhové pokrývky, které dosahovaly v různých místech republiky až minus 36 stupňů. Tentokráte jsme nevyjeli  na trať, ale využili jsme čas k dalšímu plánování a rozvaze kolejiště.

Každá trať ve skutečnosti vede okolo nějakého hradu. Tuto myšlenku už máme v hlavě hodně dlouho, ale dosud se jí nepodařilo  rozvinout. Právě současné mrazy, které nastaly od začátku února a dokonce jsou na tento týden hlášeny až na -42 stupňů, nám umožnily zasednout k pracovnímu stolu, počítači a internetu. Nekonečné hledání námětu mělo úspěch. Našli jsme zříceninu hradu, která svým vzhledem by se hodila na naše kolejiště, a nepůsobila by jako kýč.  Zřícenina která není na  fotografiích  zas tak členitá a složitá,  se stala  předlohou našeho modelu zříceniny hradu. 

 

  

 

 

A toto je již první vyrobená část modelové zříceniny hradu - Věž, zatím ještě navyspárovaná na dílně v Jaroměři, od našeho dvorního autora a dodavatele pana Jaroslava Chudoby, ASY model. Najdete jej na  stránkách    www.gardenrailways.cz/

 

Zub času  se projevuje na zdivu věže,  jak je vidět na předloze, a i na skutečném modelu v detailu na prostřední  fotografii.

 

 Na poslední fotografii modelu  jsme vyzkoušeli i večerní osvětlení bodovými reflektory, tak jak je to zejména na historických budovách v SRN, ale i dnes již u nás v republice.  Pravděpodobně zesílíme žárovky , aby kužel byl jasnější.

 

Na spodní fotografii je vidět budoucí umístění zříceniny hradu,  Trať stoupá v  oblouku o průměru 200 cm. V kruhu je částečně odkrytý tunel  "Skalka" a na něm zakrytý vstup ( šachta )do tunelu. Vstup do tunelu je nutný z důvodu spoje kolejí, ve kterém může časem nastat přerušení kontaktu, a bude nutné se ke spoji dostat a  obnovit kontakt. Strop šachty bude tvořit nádvoří byvalého hradu. Věž bude stát u pravého spodního rohu šachty.  Po dokončení hradeb bude navezena  zemina, a bude vytvarována příroda okolo hradu. Tyto práce jsou v plánu v březnu jakmile se trochu oteplí.

 

zpět nahoru

Zpět na Leden 2012

Zpět na   Rok 2012

Pokračovat na  Březen 2012